Kredyty hipoteczne – frankowe, euro.
W jaki sposób możemy Ci pomóc?
Kredyt denominowany i indeksowany w walucie obcej
Banki udzielając kredytów hipotecznych oferowały konsumentom umowy kredytów w walucie obcej, najczęściej we franku szwajcarskim, euro lub dolarach amerykańskich. Kredyt taki miał być stabilniejszy i łatwiejszy do spłaty dzięki rzekomo stałym i pewnym kursom bezpiecznych walut. Niestety kryzys finansowy, niestabilność kluczowych walut spowodowała, iż wartość pozostała do spłaty znacznie przewyższała zaciągniętą wartość kredytu. Indeksacja kredytu oznacza, iż kredyt wyrażony jest w złotówkach, zaś jego spłata – miesięczne raty – zostaną przeliczone według danych tabel walutowych banku. Kredyt denominowany oznacza, iż kwota wypłacana jest w walucie – jest przeliczana na franki. Przy spłacie kwota ponownie przeliczana jest na walutę obcą według kursu banku. W praktyce całość ryzyka związanego z kryzysem kursu waluty przenoszona jest na konsumenta.
Klauzule niedozwolone (abuzywne) w umowach kredytu
Sposób przeliczenia waluty obcej na złotówki, obowiązek spłaty kredytu w walucie obcej po kursie banku został uznany za klauzulę niedozwoloną. Dawało to podstawę do kwestionowania umowy i jej ważności. Konsumenci mają prawo żądać zwrotu nadpłaty kredytu.
Dokumentacja niezbędna do analizy sprawy
Analiza sprawy wymaga przedstawienia całej dokumentacji związanej z uruchomieniem kredytu – umowy kredytu, ewentualnych aneksów, historii spłaty i harmonogramu spłat.Weryfikacja dokumentacji pozwala na ocenę, czy Klientowi przysługuje zwrot nadpłaty. Nadpłaty mogą zostać przekazane również na poczet pozostałej kwoty kapitału do spłaty.
Jak działamy?
Opinie poszkodowanych frankowiczów o naszej pomocy
Razem z żoną zaciągnąłem kredyt w walucie frank szwajcarski. Jak tysiące Polaków dostałem zapewnienie, że jest bezpieczny. Miałem wątpliwości, ale ostatecznie zgodziłem się. Spłacałem długo olbrzymie odsetki wynikające ze splitu. Na szczęście udało mi się spłacić całość przed terminem aż 10 lat! Mimo to prawnik polecił mi walczyć o nadpłatę, której dokonałem przez te lata ponieważ umowa zawierała klauzule abuzywne.
Sebastian, Poznań
Kredyty frankowe opinie
Z uwagi na stratę pracy i wypadek przestałam spłacać kredyt hipoteczny. Bank pozwał mnie. Skonsultowałam sprawę z ekspertem PrawoiOdszkodowania.pl. Zaproponował 2 drogi: walkę z bankiem lub… walkę z bankiem:) Nie mogłam odpuścić bo straciłabym mieszkanie. Okazało się, że bank stosował w umowie klauzule niedozwolone. Spłacałam różnice kursowe przez lata, a kapitał stał w miejscu.
Mariola z Krakowa
Kredyty frankowe opinie
Zaciągnąłem 600 tys. zł kredytu w znanym zagranicznym banku działającym w Polsce. Polecono mi franka szwajcarskiego – bo Szwajcaria, pewność, stałość kursu. Nikt nie mówił o ryzyku, o tym, że kryzys spowoduje wzrost rat. Po 5 latach spłaty zauważyłem, że kapitał nawet nie drgnął. Postanowiłem coś z tym zrobić. Trafiłem na ofertę w PrawoiOdszkodowania.pl. Obecnie walczymy o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot kapitału przeze mnie.
Marcin z Gdańska
Kredyty frankowe opinie