Odszkodowania w USA i procedury ich dochodzenia to temat dość powszechny i można sądzić, że z tego powodu mało skomplikowany. W poszczególnych stanach, np. Nowym Jorku istnieją jednak określone zasady uzyskiwania roszczeń z tytułu wypadku i warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy w określonej sytuacji oraz jak przebiega mniej więcej sama procedura i etapy tego procesu. Wbrew temu co można sądzić są one dość czasochłonne i wymagają sporego zaangażowania, dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnych. Zapewniają one kompleksową pomoc i specjalizują się w tego typu sprawach. Procedura dochodzenia odszkodowania odbywa się w określonych etapach co pozwala na optymalizację działań.
I etap – odszkodowania z ubezpieczenia No-Fault. Termin 30 dni
Czym jest ubezpieczenie No-Fault?
Jest to ubezpieczenie samochodu, pokrywające rachunki szpitalne i medyczne zarówno Poszkodowanego jak i pasażerów – NIEZALEŻNIE OD TEGO KTO SPOWODOWAŁ WYPADEK. Czyli „bez winy”. Pokrywa straty wynikające z utraconych z powodu wypadku dochodów, kosztów transportu i innych wydatków.
Wielu Poszkodowanych mylnie sądzi, że koszty leczenia pokrywa polisa sprawcy – w stanie NY gdzie nie ma orzekania o winie ta zasada NIE obowiązuje. Każdy kierowca ma OBOWIĄZEK zakupu PIP ( personal injury protection) czyli ochrony osobistej szkody, zawartej w polisie ubezpieczeniowej.
W przypadku No-Fault dokumentacja musi zostać złożona w TU w ciągu 30 dni od wypadku inaczej roszczenia przepadną .
Oprócz dokumentacji która potwierdza uszczerbek na zdrowiu, trzeba również przedstawić raporty policyjne z miejsca zdarzenia pomagające ustalić sprawcę wypadku, zdjęcia samochodów oraz ewentualne oświadczenia świadków.
Te działania również realizują kancelarie, dlatego warto rozważyć formę prowadzenia sprawy za ich pośrednictwem. Wtedy można mieć pewność co do zachowania odpowiednich procedur i tym samym sprawnej likwidacji szkody.
Ubezpieczyciel No-Fault może zażądać również stawiennictwa Poszkodowanego na badaniach lekarskich potwierdzających doznany uszczerbek, niezależnie od dostarczanej dokumentacji od lekarzy prowadzących.
II etap procedury dochodzenia odszkodowania- złożenie pozwu czyli faktyczne rozpoczęcie sprawy
Złożenie sprawy w sądzie jest kolejnym etapem procedury dochodzenia odszkodowania w USA. W pozwie zostają wskazane okoliczności sprawy oraz wszelkie dane dotyczące sprawcy oraz Poszkodowanego. Tutaj pomoc prawnika w zasadzie jest nieoceniona. Oprócz przygotowania całej sprawy wysyła on również dokumenty do pozwanego a on z kolei do swojego ubezpieczyciela. Tam najczęściej do sprawy zostaje zatrudniony prawnik mający za zadanie reprezentowanie strony pozwanej.
W międzyczasie podejmuje się negocjacje ugodowe o ile strona przeciwna jest skłonna do takowych. Najczęściej jednak pozwany kieruje do powoda odpowiedź (Answer), gdzie żąda szczegółowych informacji (dokument Demand for a Bill of Particulars czyli żądanie szczegółowego opisu) oraz udostępnienia praw do uzyskiwania informacji od lekarzy, świadków itp. Wtedy następuje tzw. Ujawnienie (Response to Discovery) – prawnik Poszkodowanego przesyła wszystkie powyższe dane oraz konieczne dokumenty.
III etap dochodzenia odszkodowania w USA: ujawnienie, negocjacje ugodowe, proces
Zdarza się, że pełnomocnik pozwanego nie chce ujawnić wszystkich koniecznych danych. Wtedy pełnomocnik Poszkodowanego interweniuje wysyłając przypomnienia lub (w przypadku odmowy) prosi sąd o interwencję. Sąd może nakazać udostępnienie danych lub podtrzymać decyzję pełnomocnika pozwanego – zależnie od sprawy, proces ujawnienia może to potrwać nawet kilka miesięcy.
W międzyczasie Poszkodowany wraz ze swoim pełnomocnikiem monitorują na bieżąco przebieg leczenia, gromadzą nowe informacje i dokumenty w sprawie, dotyczące zarówno samego leczenia, wydatków jak i kwestii dotyczących ewentualnych zaniedbań sprawcy, zebranych podczas słuchania. Po ich zebraniu udostępniają tzw. Supplement Bill of Particulars (Dodatkowy opis szczegółowy).
Kiedy wszelkie dane zarówno od strony Poszkodowanego jak i Sprawcy są jawne na etapie ujawnienia wtedy sprawa jest łatwiejsza. Zostaje wtedy złożony dokument Note of Issue (Powiadomienie o gotowości sprawy). Kwalifikuje on sprawę na proces.
Sprawa w sądzie
Pierwsza rozprawa, której datę ustala sąd, obejmuje stawiennictwo obydwu stron oraz wymianę wszystkich informacji. Następnie ustala się kolejny termin, gdzie następują już oficjalne zeznania. Trwa to nawet kilka godzin a zeznania spisuje protokolant. Oczywiście Prawnik (o ile Poszkodowany korzysta z jego pomocy) przygotowuje swojego Klienta do zeznań oraz towarzyszy mu podczas słuchania. Zapis rozmowy jest najczęściej udostępniony w ciągu miesiąca. Ma do niego wgląd również Poszkodowany i wtedy sprawdza czy wszystkie zeznania są dokładnie zapisane.
Przed samym procesem odbywają się rozprawy „próbne”, gdzie przeprowadzane są negocjacje ugodowe. Tym bardziej warto mieć po swojej stronie wykwalifikowanego pełnomocnika, który oceni, czy proponowana kwota ugody jest adekwatna do doznanej szkody czy też sprawa powinna mieć swój finał w sądzie.
W celu uzyskania innych informacji na temat wypadków komunikacyjnych polecamy zapoznać się z artykułem: