Po wypadku drogowym czy wypadku przy pracy poszkodowani często wymagają profesjonalnej opieki, tak medycznej jak i w wykonywaniu codziennych czynności. Jeżeli taka opieka jest konieczna, poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie i zwrot opieki oferowanej przez osoby bliskie lub wynajętą profesjonalną opiekunkę.
Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Jak udokumentować koszty opieki po wypadku?
Poszkodowany może dochodzić roszczenia tylko w przypadku gdy udokumentuje odpowiednio konieczność sprawowania nad nim opieki oraz zakres czasowy i czynnościowy takiej opieki. W pierwszej kolejności niezbędna będzie dokumentacja medyczna, która stwierdzi doznane obrażenia. Poszkodowany powinien zadbać o dokładny spis wykonywanych czynności oraz pozyskać oświadczenie osoby, która opiekę sprawowała. Opiekę może sprawować osoba bliska – rodzic, małżonek lub dziecko, a także osoba obca, profesjonalnie zatrudniona do wykonywania opieki.
Jakie czynności może wykonywać opiekunka nad osobą poszkodowaną w wypadku?
- czynności dot. higieny osobistej – pomoc w myciu, załatwianiu,
- zmiana opatrunków, dozowanie leków (np. kroplówki),
- sprzątanie, gotowanie, wykonywanie zakupów.