Poszkodowany w wypadku nie z własnej winy ponad rentą z tytułu niezdolności do pracy może starać się także o rentę na zwiększone potrzeby. Roszczenie to precyzuje również art. 444 §2. KC.
Art. 444.§2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
Kiedy przysługuje renta na zwiększone potrzeby?
Renta na zwiększone potrzeby może zostać przyznana gdy poszkodowany wymaga dodatkowego leczenia, rehabilitacji, opieki. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy poszkodowany jest również niezdolny do pracy (warto rozważyć rentę również z tego tytułu). Poszkodowany może wystąpić o rentę również w postępowaniu zabezpieczającym, jeszcze przed przyjęciem odpowiedzialności przez ubezpieczyciela lub sprawcę wypadku.
Zmniejszenie widoków na przyszłość?
Jeżeli poszkodowany jest w stanie udowodnić straty natury zawodowej i prywatnej po wypadku, na przyszłość, renta może zostać przyznana w wyższej wysokości. Ponieważ udowodnienie takich okoliczności jest szczególnie skomplikowane, poszkodowany może wymagać profesjonalnego pełnomocnika.
Na co renta na zwiększone potrzeby?
- opieka w domu lub w ośrodku,
- rehabilitacja, w tym prywatna poza NFZ,
- zakup leków, opatrunków, protez, ortez, innego niezbędnego sprzętu medycznego,
- dojazdy na leczenie i rehabilitację.