Osoba pracująca na etacie, na zlecenie, o dzieło lub prowadząca działalność gospodarczą, która uległa wypadkowi i nie może zarobkować, ma prawo do dochodzenia roszczenia utraconych dochodów od sprawcy szkody lub podmiotu odpowiedzialnego za jego likwidację.
Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Utracone dochody osoby fizycznej
Osoba fizyczna ulegająca wypadkowi może przez dłuższy czas pozostawać na zwolnieniu lekarskim, niezdolna do pracy. Jeżeli stan taki się przedłuża poszkodowany może wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przez krótszy okres (do momentu przyznania renty przez ZUS), poszkodowany może wnioskować do ubezpieczyciela o zwrot utraconych dochodów.
Dochody na czarno a roszczenie
Poszkodowany może również rościć o utracone dochody, które nie były zgłoszone do ZUS, ani opodatkowane, czyli tzw. “czarne dochody”. W praktyce może okazać się trudne ich udowodnienie, gdyż pracodawcy zatrudniający na czarno raczej nie zaświadczą o tym przed sądem.
Utracone kontrakty i zarobki w działalności gospodarczej
Osoby prowadzące firmy mogą dochodzić utraconych dochodów czy kontraktów na podstawie dokumentów księgowych i umów.
Brak możliwości podjęcia pracy
Jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy ze względu na wypadek, choć wcześniej pozostawał bezrobotny, również może starać się o odszkodowanie. Niezbędne jest udowodnienie, uprawdopodobnienie, iż praca zostałaby podjęta oraz wykazanie stawki.