Jeżeli poszkodowany ponosi koszty na leczenie, dojazdy, rehabilitację, opiekę, korzysta ze świadczeń także poza NFZ, prywatnie, ma prawo do wnoszenia o zwrot środków od sprawcy szkody.
Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Zwrot udokumentowanych kosztów
Poszkodowany powinien pamiętać, iż ubezpieczyciel sprawcy wypadku zwróci tylko te koszty, które są solidnie udokumentowane i uzasadnione. Zatem brak odpowiednich faktur, paragonów, dokumentacji medycznej wykazującej konieczność operacji, zabiegów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu medycznego, może powodować odrzucenie roszczeń.
Prywatne leczenie także zasadne
Poszkodowany nie ma obowiązku leczenia po wypadku w ramach publicznej służby zdrowia i NFZ. Ma prawo korzystać z prywatnych placówek, jeżeli jest to konieczne dla poprawy jego stanu zdrowia, a leczenie w ramach NFZ naraża go na długie oczekiwanie i dalsze pogorszenie stanu zdrowia..
Jakie koszty można odzyskać od ubezpieczyciela?
- koszty opieki – w domu lub profesjonalnym ośrodku opieki;
- koszt leczenia – operacji, zabiegów, rehabilitacji, fizjoterapii;
- koszty dojazdów do placówek medycznych;
- koszty zakupu sprzętu medycznego, medykamentów, środków opatrunkowych, ortez, protez.
Brak możliwości podjęcia pracy
Jeżeli pracownik nie mógł podjąć pracy ze względu na wypadek, choć wcześniej pozostawał bezrobotny, również może starać się o odszkodowanie. Niezbędne jest udowodnienie, uprawdopodobnienie, iż praca zostałaby podjęta oraz wykazanie stawki.