Wiele osób myśląc o urlopie wyobraża sobie ciepłe kraje, leżenie na plaży, pływanie w morzu i ewentualnie zwiedzanie ciekawych miejsc. Dla innych osób sposobem na idealne wakacje jest zwiedzanie pięknych miast i ich zabytków oraz możliwość podziwiania surowego i naturalnego krajobrazu. W drugim przypadku Szwecja będzie idealnym miejscem na urlop. Warte zwiedzenia są miasta takie jak Sztokholm, Malmö, Uppsala czy Göteborg. Kilkadziesiąt parków narodowych, surowy krajobraz północy kraju, inna niż w Polsce fauna i flora oraz możliwość zobaczenia na własne oczy zorzy polarnej to szansa na niezapomniane przeżycia.
Szwecja jest krajem stosunkowo drogim, ale zarobki są wysokie. Wielu polaków w poszukiwaniu pracy decyduje się na wyjazd stały, czasowy lub sezonowy do tego kraju. Po Szwecji porusza się również wielu kierowców polskich firm transportowych dzięki wzajemnemu handlowi między naszymi krajami.
Mogłoby się wydawać, że Szwecja nie jest popularną destynacją Polaków, ale na terenie Szwecji bez trudu można znaleźć polaka. Wiele z tych osób decyduje się na wyjazd do Szwecji własnym samochodem. Takie rozwiązanie jest zarówno wygodne, ale i kłopotliwe ze względu na ryzyko wypadku lub kolizji drogowej. Jak przygotować się do wyjazdu do Szwecji? Co warto wiedzieć? Jak się zachować, jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego?
Jak przygotować się do wyjazdu do Szwecji?
Przed każdą podróżą samochodem, a tym bardziej za granicę, należy się dobrze przygotować. Warto poznać panujące w danym kraju prawa, zasady i zwyczaje. Co warto wiedzieć jadąc do Szwecji swoim samochodem?
- Do Szwecji samochodem można się dostać standardowymi drogami przez Niemcy i Danię albo przeprawą promową ze Świnoujścia lub Gdyni.
- Szwecja jest w Unii Europejskiej, więc wystarczy ze sobą zabrać dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (kierowcy) oraz dokument poświadczający ważne ubezpieczenie OC.
- Wyposażenie auta zgodnie z polskimi zasadami, ważne są gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.
- Ograniczenia prędkości zależą nie tylko od rodzaju dróg, ale również od warunków atmosferycznych, mogą więc być zmienne. Należy zwracać dużą uwagę na komunikaty na drogach.
- Ze względu na liczne kradzieże i włamania w celu kradzieży wyposażenia oraz biorąc pod uwagę możliwość kolizji z dzikim zwierzęciem warto rozważyć wykupienie polisy AC.
- Podróżując autem po północy kraju, gdzie stacje benzynowe czy warsztaty samochodowe są od siebie w bardzo dużej odległości (nawet kilkaset km), warto mieć ubezpieczenie Assistance.
Kolizja lub wypadek w Szwecji z winy polskiego kierowcy
Posiadając samochód, posiadanie ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest niezbędne. Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić, czy ubezpieczenie OC pojazdu będzie dalej ważne podczas pobytu w innym kraju. Jeśli polak jadący pojazdem posiadającym polskie ubezpieczenie OC spowoduje wypadek lub kolizje w Szwecji, to poszkodowany będzie mógł uzyskać odszkodowanie za szkodę na pojeździe oraz osobową z ubezpieczenia OC.
Brak ważnego ubezpieczenia po spowodowaniu wypadku drogowego doprowadziłby do uzyskania od policji mandatu, kary od polskiego UFG za brak ubezpieczenia oraz do konieczności pokrycia szkód. Ważne ubezpieczenie OC jest więc bardzo ważne.
Warto wspomnieć również o tym, że kary w Szwecji za przekroczenie prędkości, niezapięte pasy, jazdę pod wpływem alkoholu czy spowodowanie niebezpieczeństwa na drodze mogą być bardzo wysokie. W niektórych poważnych przypadkach można nawet stracić czasowo prawo jazdy lub zostać pozbawionym wolności. Przed wyjazdem do Szwecji należy więc zapoznać się z panującymi tam zasadami ruchu drogowego, aby nie narazić się na wysokie koszty i inne nieprzyjemności.
Jak się zachować po zdarzeniu komunikacyjnym z winy szwedzkiego kierowcy?
Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku lub kolizji drogowej na terenie Szwecji i sprawcą jest samochód posiadający szwedzkie OC, to musisz wiedzieć, że do Ciebie należy udowodnienie winy sprawcy. Chcąc uzyskać odszkodowanie musisz wykazać związek przyczynowo skutkowy między zdarzeniem a uszkodzeniami samochodu czy obrażeniami ciała. Jak więc powinieneś się zachować po takim zdarzeniu aby móc uzyskać odszkodowanie?
- Możesz razem ze sprawcą przygotować wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Jeżeli szkoda jest poważna lub jest problem z ustaleniem sprawstwa, to najlepiej wezwać policję. Notatka policyjna wskazująca winnego będzie kluczowym dowodem.
- Jeśli są świadkowie zdarzenia, zbierz ich dane osobowe i kontaktowe – w razie problemów z wypłatą odszkodowania mogliby poświadczyć przebieg zdarzenia.
- Zrób zdjęcia miejsca zdarzenia, położenia samochodów oraz uszkodzeń obu pojazdów.
- Jeśli Ty albo ktoś z Twoich współtowarzyszy podróży doznał obrażeń lub źle się czuje, to albo wezwij pogotowie albo jedźcie w ten sam dzień do szpitala. Udanie się do lekarza po kilku dniach od zdarzenia może doprowadzić do braku możliwości uzyskania świadczenia za szkodę osobową. W takiej sytuacji trudno będzie udowodnić związek przyczynowo skutkowy obrażeń ze zdarzeniem.
- Zbieraj każdy dokument potwierdzający poniesione koszty (np. faktura za holowanie).
- Kompletuj dokumentację medyczną potwierdzającą uraz oraz koszty poniesione na leczenie (np. rachunek za lekarstwa).
Miej nadzieję na najlepsze, ale przygotuj się na najgorsze. W myśl tej zasady zbierz jak największą ilość dowodów oraz dokumentów potwierdzających winę sprawcy, uszkodzenia pojazdu czy obrażenia. Dzięki temu likwidacja szkody przebiegnie bez problemowo a odszkodowanie będzie bardziej satysfakcjonujące.
Likwidacja szkody komunikacyjnej w Polsce
Poszkodowany w zdarzeniu mającym miejsce w Szwecji, z winy osoby prowadzącej samochód ubezpieczony w Szwecji, może zgłosić roszczenia odszkodowawcze w Polskiej ubezpieczalni. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych odnaleźć można towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce, które jest korespondentem, a więc reprezentantem do spraw roszczeń szwedzkiej ubezpieczalni.
Plusy likwidacji szkody w Polsce:
- Likwidacja szkody w języku polskim i kontakt z ubezpieczalnią w języku polskim, a więc brak bariery językowej.
- Jeśli uszkodzony pojazd znajduje się w Polsce, to istnieje szansa wykonania przez ubezpieczyciela naocznych oględzin uszkodzonego samochodu.
Minusy likwidacji szkody w Polsce:
- Długi okres likwidacji szkody, ponieważ polski korespondent ma aż 3 miesiące na wydanie decyzji po zgłoszeniu szkody.
- W razie zaniżonego odszkodowania każda odpowiedź ubezpieczyciela na odwołanie czy propozycję ugodowego zakończenia sporu musi być skonsultowana ze szwedzkim ubezpieczycielem. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość czekając na odpowiedź.
- W Polsce można przeprowadzić jedynie drogę przedsądową – nie ma możliwości pozwania polskiego korespondenta w razie rażąco zaniżonego odszkodowania.
- Wypłata świadczenia w złotówkach, co może być niekorzystne finansowo względem likwidacji w Szwecji.
Likwidacja szkody komunikacyjnej w Szwecji
Chcąc samodzielnie zgłosić szkodę w szwedzkiej ubezpieczalni OC sprawcy poszkodowany może napotkać dwa problemy. Są nimi bariera językowa jeśli nie zna szwedzkiego lub angielskiego oraz brak znajomości prawa cywilnego oraz zasad likwidacji szkody w Szwecji. Najbezpieczniej więc będzie skorzystać z pomocy szwedzkiego adwokata, który w imieniu poszkodowanego zgłosi szkodę i poprowadzi cały proces likwidacji ale również uzyska możliwie jak najwyższe odszkodowanie.
Jeśli poszkodowany boi się bariery językowej, to warto podjąć współpracę z polską kancelarią, która z kolei współpracuje ze szwedzką kancelarią. Dzięki temu główny kontakt odbywać się będzie w języku polskim ale sprawa będzie prowadzona przez Szwecję. Takie kancelarie najczęściej nie pobierają opłat wstępnych, a prowizję od uzyskanego odszkodowania. Plusem więc jest fakt, że poszkodowany nie musi ponosić kosztów z góry i dostaje gwarancję, że jeśli kancelaria nie wywalczy odszkodowania, to nie poniesie on żadnych dodatkowych kosztów.
Co warto wiedzieć?
- Szkodę należy zgłosić maksymalnie do 3 lat od chwili wypadku komunikacyjnego.
- Oprócz szkody na pojeździe poszkodowany może rościć również o zwrot kosztów holowania, obrażenia na ciele, utracone dochody czy zwrot kosztów leczenia.
- Po przyznaniu odszkodowania, poszkodowany ma 6 miesięcy na odwołanie od decyzji.
- Większość spraw w Szwecji jest zakańczanych na drodze przedsądowej z powodu wysokich kosztów prowadzenia drogi sądowej oraz jej zawiłości.
Przeczytaj również o dochodzeniu roszczeń po wypadku komunikacyjnym w Belgii, Niemczech oraz USA.