fbpx

Przyczynienie do powstania szkody

Działanie lub zaniechanie poszkodowanego powodujące u niego powstanie szkody lub jej zwiększenie się. Nie stanowi jednak wyłącznej jego przyczyny. Zaistnienie przyczynienia się do szkody lub jej zwiększenia może stanowić podstawę do zmniejszenia odszkodowania, w zależności od rozmiaru przyczynienia. Ustalenie przyczynienia ma charakter oceny i może być zastosowane wyłączne na zarzut tego, kto się na to powołuje. Przyczynienie do wypadku ma miejsce w następujących sytuacjach:

  • niezapięte pasy bezpieczeństwa w przypadku pasażera lub kierowcy, który nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczalnie będzie pomniejszone o 15-25%.
  • spożycie alkoholu przed wypadkiem jeżeli kierowca przed jazdą spożył alkohol w wyniku czego doszło do wypadku, ubezpieczyciel może pomniejszyć odszkodowanie nawet o 50% lub więcej. Przyczynienie pasażera ma jednoznacznie miejsce wówczas gdy poszkodowany świadomie podróżował z pijanym kierowcą.
  • pozostawienie dowodu rejestracyjnego w pojeździe gdy podczas kradzieży samochód nie był należycie zabezpieczony lub pozostawiony był w nim dowód rejestracyjny. Może to być powodem unieważnienia ochrony ubezpieczeniowej z polisy Auto Casco.

Przeczytaj też artykuły w tym temacie: