Leczenie powypadkowe jest bardzo często procesem trwającym miesiące lub lata. Poszkodowana osoba nawet po tym czasie może nie powrócić do zdrowia sprzed wypadku. Okoliczność długotrwałego leczenia nie tylko przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu poszkodowanego, ale również daje niepewność co do wyleczenia i rzeczywistych oraz trwałych skutków zdarzenia.
Zakończenie leczenia nie jest konieczne aby uzyskać odszkodowanie
Z jednej strony poszkodowani nie rzadko oczekują na całkowite zakończenie leczenia, aby złożyć swoje roszczenie odszkodowawcze ubezpieczycielowi. Z drugiej strony ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania do czasu, gdy leczenie zostanie zakończone. Taka praktyka jest błędna i w każdym przypadku działa na niekorzyść poszkodowanych.
Nie istnieje żaden przepis prawa, który nakazywałby poszkodowanemu wstrzymać się ze zgłoszeniem szkody do czasu pełnego wyleczenia, a ubezpieczycielowi na wstrzymanie likwidacji szkody. Zgodnie z art. 817§ 1 Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jest to jedyny termin obowiązujący ubezpieczyciela. Może być on przedłużony jedynie w szczególnych okolicznościach.
Skutki zdrowotne wypadku mogą ujawnić się nawet wiele lat po nim. Lekarze orzecznicy są jednak w stanie i powinni dokonać oceny stanu zdrowia na dzień wydawania opinii oraz przewidywać go w przyszłości wedle swojej najlepszej wiedzy. Stanowisko ubezpieczyciela, który odmawia likwidacji szkody wskazując na zakończenie leczenia uznać należy za działanie powodujące jedynie bezzasadne opóźnienie. W konsekwencji poszkodowany powinien rozważyć podjęcie interwencji u organów nadzoru lub skierować sprawę na drogę sądową.
Pamiętaj, że koszty leczenia po wypadku możesz odzyskać. Sprawdź i skonsultuj bezpłatnie.
Rehabilitacja
Niestety z długotrwałym leczeniem wiąże się także konieczność rehabilitacji. Terminy z NFZ są często bardzo długie, więc wiele poszkodowanych organizuje rehabilitację w ramach leczenia prywatnego. Szybkie zajęcie się urazem może zminimalizować wielkość szkody, więc jeżeli jest konieczność rehabilitacji, to czas ma kluczowe znaczenie. Sprawdź jak odzyskać koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku.
Aktualizacja z 17.09.2019 r.