Wypadki drogowe są zaliczane do jednej z najczęstszych przyczyn zgonów. Oczywiście nie każdy wypadek jest na tyle groźny, że stanowi zagrożenie życia, jednak w przypadku obrażeń ciężkich o uratowaniu Poszkodowanego decyduje przede wszystkim czas, czyli szybkie przybycie służb medycznych.
Urazy jakich można doznać podczas wypadku są bardzo różnorodne, poczynając od niewinnych i niegroźnych potłuczeń czy też zwichnięć, aż do skomplikowanych złamań oraz urazów wewnętrznych. To właśnie one są najbardziej niebezpieczne i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Do najczęstszych urazów podczas wypadków komunikacyjnych można zaliczyć:
- uszkodzenia kręgosłupa
- uszkodzenia mózgu,
- krwawienia,
- złamania kończyn i żeber,
- wszelkie obrażenia tkanek miękkich w obrębie twarzy, klatki piersiowej i brzucha.
Urazy kręgosłupa
Bywają bardzo różne począwszy od najczęściej występującego urazu typu whiplash (smagnięcie biczem), czyli skręcenia oraz naderwania kręgów szyjnych aż do poważnych złamań mogących skutkować porażeniem kończyn.
Uraz typu whiplash, czyli smagnięcie biczem dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Wywołany jest gwałtownym ruchem głowy, w tył oraz w przód. Jego objawy to z reguły: ból karku i głowy, sztywność, ograniczenie ruchowe. Dodatkowo mogą wystąpić: bóle ramion, górnego odcinka pleców, nudności, zawroty głowy, bóle mięśni. Nie jest to uraz groźny, leczenie obejmuje głównie podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Czasami stosuje się również rehabilitację.
Złamania kręgosłupa – w zależności od miejsca oraz rozległości skutkujące różnorodnymi dolegliwościami oraz konsekwencjami. Niewątpliwie do najgroźniejszych urazów należą uszkodzenia rdzenia kręgowego, w tym jego zerwania, co skutkuje najczęściej czterokończynowym i nieodwracalnym paraliżem. Przeczytaj więcej o procentowym uszczerbku na zdrowiu za urazy kręgosłupa.
Urazy głowy i mózgu
Podczas wypadku dotyczą głównie Poszkodowanych, którzy nie zapięli pasów i uderzyli głową w kierownicę, przednią szybę lub deskę rozdzielczą. Również pasażerowie siedzący z tyłu i nie zapięci w pasy mogą doznać obrażeń uderzając w zagłówki przednich siedzeń.
Do najczęściej występujących urazów głowy i mózgu należą:
- obicia, otarcia i siniaki
- rany cięte i kłute (np. na skutek rozbicia szyby)
- wstrząs mózgu
- krwiaki śródmózgowe oraz krwotoki
Do najczęstszych objawów poważniejszych uszkodzeń głowy czy mózgu można zaliczyć: wymioty, zaburzenia świadomości, nierówne źrenice. Z reguły wymagają one pilnej interwencji neurochirurgicznej. Więcej o urazach głowy tutaj.
Krwotoki /krwawienia
Krwawienia do których dochodzi podczas wypadku występują bardzo często i mogą mieć różną postać. Do najczęstszych należą te zewnętrzne. Obejmują one urazy skóry i mogą być zarówno powierzchowne, czyli niegroźne (zadrapania, małe rany cięte czy kłute) jak i tzw.masywne, np. przy otwartym złamaniu czy też zerwaniu naczynia krwionośnego. Te drugie wymagają pilnej reakcji medycznej gdyż mogą prowadzić do szybkiego wykrwawienia się. Podobnie wygląda sytuacja z krwotokami wewnętrznymi – czyli powstającymi na skutek uszkodzeń narządów wewnętrznych. Są one bardzo groźne, a że nie widać ich na pierwszy rzut oka to Poszkodowany może sprawiać wrażenie niegroźnie poturbowanego. Tymczasem ich powstanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i w krótkim czasie – śmierć Poszkodowanego. W takich przypadkach chory często bywa nieprzytomny (choć nie zawsze!) , może mieć zimną i bladą skórę a o przeżyciu stanowi głównie szybka operacja.
Złamania kończyn i żeber
Bardzo powszechne w wypadkach drogowych. Złamania żeber następują głównie z powodu nagłego ucisku pasów bezpieczeństwa, bądź też w przypadku braku ich zapięcia: na skutek gwałtownego uderzenia klatka piersiową, np. w kierownicę czy też tablicę rozdzielczą.
Mimo, że urazy żeber wydają się mało groźne, nie należy ich lekceważyć! W ich wyniku może dojść do np. do przebicia płuc co z kolei może skutkować krwotokiem i zagrożeniem życia Poszkodowanego.
Złamania kończyn górnych i dolnych – również powstają najczęściej w wyniku uderzenia o rozmaite elementy pojazdu, podczas zderzenia. Np. zwykłe uderzenie kolanami o deskę rozdzielczą może spowodować złamanie kości udowej i pęknięcie rzepki oraz złamanie szyjki kości udowej i zwichnięcia w stawie biodrowym.
U Poszkodowanych w wypadkach możemy się spotkać z praktycznie każdym rodzajem urazu. W zależności od mechanizmu urazu może dojść zarówno do powierzchownych zadrapań i lekkich potłuczeń aż do uszkodzenia narządów wewnętrznych (stłuczenia i związane z tym krwotoki oraz perforacje, złamania elementów kości: żeber, mostek, łopatka, obojczyk, urazy płuc i serca).