Miałeś szkodę na pojeździe i nie wiesz czy uczestniczyłeś w kolizji, wypadku a może w katastrofie w ruchu lądowym? Pomożemy Ci to rozróżnić. Oglądając wiadomości w telewizji czy słuchając informacji w radiu słyszymy o tym, że znany polityk miał kolizję, w jakimś mieście doszło do wypadku drogowego tragicznego w skutkach czy na autostradzie miała miejsce katastrofa w ruchu lądowym. Jednak nie każdy rozróżnia te trzy pojęcia i wie jak się w zachować oraz co jest bardzo ważne, jeśli nas coś takiego spotka.
Niestety w chwilach kryzysowych często jesteśmy sami i musimy szybko działać, a żeby nie wpaść w panikę lub nie zrobić błędu, trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Biorąc udział w zdarzeniu drogowym albo będąc jego uczestnikiem czasami występuje konieczność telefonu na policję lub pogotowie. Wtedy też odpowiednie scharakteryzowanie zdarzenia może bardzo przyspieszyć czas działania służb ratowniczych. Nie życzę tego nikomu, ale w życiu trzeba być przygotowanym na wszystko.
Pojęcia kolizji drogowej, wypadku drogowego i katastrofy w ruchu lądowym oraz przykłady takich zdarzeń.
Jeżeli szukasz więcej informacji o likwidacji szkód na pojazdach zajrzyj do Vademecum szkody na pojeździe po wypadku drogowym z OC sprawcy.
Kolizja drogowa
Zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, w którym zostało uszkodzone mienie materialne, ale żaden z uczestników nie doznał obrażeń skutkujących rozstrojem zdrowia powyżej 7 dni. Kolizja drogowa to pojęcie potoczne stosowane przez służby ratownicze oraz branżę prawną i odszkodowawczą w celu rozróżnienia wypadku w którym nie wystąpiły poważne obrażenia ciała u poszkodowanych.
Przykład kolizji drogowej
Na skrzyżowaniu kierowca nie zatrzymuje się przed znakiem ustąp pierwszeństwa, wskutek czego uderza w niego pojazd jadący po drodze z pierwszeństwem. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Jeden kierowca ma siniaka na ręce a drugiemu uczestnikowi lekko krwawiła rozcięta warga. Uszkodzone zostały jedynie oba samochody.
Jak zachować się po kolizji drogowej?
- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia.
- Jeżeli pojazd tamuje ruch lub zagraża bezpieczeństwu, należy go jak najszybciej usunąć z miejsca zdarzenia.
- Jeżeli uczestnicy są trzeźwi, posiadają uprawnienia i nie ma wątpliwości co do sprawcy, to nie ma konieczności wzywania policji.
- Na wyraźne żądanie osoby biorącej udział w kolizji należy podać swoje dane personalne, dane samochodu i dane ubezpieczyciela OC.
- Należy sporządzić oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Będzie ono podstawą do uzyskania ewentualnego odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy.
- Jeżeli posiadamy telefon lub aparat fotograficzny, warto zrobić zdjęcia na miejscu kolizji oraz kilka zdjęć uszkodzonych pojazdów.
Wypadek drogowy
Zdarzenie w ruchu lądowym w którym oprócz mienia materialnego jeden lub więcej uczestników doznał obrażeń ciała skutkujących rozstrojem zdrowia powyżej 7 dni. Pamiętajmy, że nie jest to tożsame z ilością dni L4. Wypadek drogowy to zdarzenie, które nie tylko skutkuje poważnymi obrażeniami u poszkodowanych ale również inne są konsekwencje dla sprawcy zdarzenia. Spowodowanie wypadku jest traktowane jak przestępstwo.
Przykład wypadku drogowego
Jadąc w zimę na oblodzonej drodze kierująca nie zachowała szczególnej ostrożności. Na zakręcie zjechała na przeciwny pas ruchu uderzając w inny pojazd. Oba samochody zostały uszkodzone a do tego sprawczyni doznała wstrząśnienia mózgu i licznych siniaków. Poszkodowana złamała rękę i dwa żebra oraz potłukła inne części ciała.
Jak zachować się po wypadku drogowym?
- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia.
- Nie wolno usuwać ani przemieszczać pojazdów. Do przyjazdu służb powinny zostać w tym samym miejscu.
- Ocena obrażeń osób poszkodowanych.
- Należy wezwać służby ratownicze oraz policję.
- Obowiązkiem obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia.
- Należy zostać na miejscu zdarzenia do przyjazdu policji oraz innych służb ratowniczych.
- Jeśli można, to trzeba zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia aby do czasu przyjazdu służb nie zostały zniszczone. Nie wolno utrudnić ustalenia przebiegu wypadku. Warto spisać dane osobowe oraz zeznania świadków.
- Na wyraźne żądanie osoby biorącej udział w kolizji należy podać swoje dane personalne, dane samochodu oraz dane ubezpieczyciela OC.
- Zadaniem policji jest stwierdzenie, kto jest sprawcą zdarzenia i od kogo można uzyskać odszkodowanie.
- Jeżeli posiadamy telefon lub aparat fotograficzny, warto zrobić zdjęcia na miejscu wypadku, zdjęcia uszkodzonych pojazdów i jeśli to możliwe, zdjęcia widocznych obrażeń poszkodowanych.
Dowiedź się więcej i przeczytaj artykuł: Najczęstsze pytania i odpowiedzi w sprawie szkody na pojeździe z OC sprawcy.
Katastrofa w ruchu lądowym
Zdarzenie drogowe skutkujące znacznym uszkodzeniem mienia materialnego i infrastruktury drogowej oraz doprowadzające lub mogące doprowadzić do znacznych obrażeń cielesnych u poszkodowanych. W przypadku spowodowania katastrofy w ruchu lądowym sprawcy również grozi odpowiedzialność karna. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie pojazdy poruszają się z bardzo dużą prędkością.
Przykład katastrofy w ruchu lądowym
Jadąc autostradą kierowca zmieniając pas nie zachowuje ostrożności i zajeżdża drogę innemu pojazdowi, który w niego uderza. Biorąc pod uwagę dużą prędkość i spore natężenie ruchu w zdarzeniu bierze udział kilkanaście pojazdów. Oprócz nich uszkodzono również infrastrukturę drogową. Nikt nie doznał obrażeń skutkujących ponad 7 dniowym rozstrojem zdrowia.
Jak się zachować po katastrofie w ruchu lądowym?
- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia.
- Nie wolno usuwać ani przemieszczać pojazdów. Do przyjazdu służb powinny zostać w tym samym miejscu.
- Ocena obrażeń osób poszkodowanych.
- Należy wezwać Służby Ratownicze oraz policję.
- Obowiązkiem obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia – o ile są poważnie poszkodowani.
- Należy zostać na miejscu zdarzenia do przyjazdu policji.
- Jeśli można, to trzeba zabezpieczyć ślady na miejscu zdarzenia aby do czasu przyjazdu służb nie zostały zniszczone. Nie wolno utrudnić ustalenia przebiegu wypadku. Warto spisać dane świadków.
- Na wyraźne żądanie osoby biorącej udział w kolizji należy podać swoje dane personalne, dane samochodu i dane ubezpieczyciela OC.
- Zadaniem policji jest stwierdzenie, kto jest sprawcą zdarzenia.
- Jeżeli posiadamy telefon lub aparat fotograficzny, warto zrobić zdjęcia na miejscu wypadku, zdjęcia uszkodzonych pojazdów i jeśli to możliwe, zdjęcia widocznych obrażeń poszkodowanych.
Odszkodowanie gdy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia
Niestety zarówno w przypadku kolizji, wypadku drogowego czy katastrofy w ruchu lądowym zdarza się, że sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia. Na szczęście w takiej sytuacji poszkodowany ma możliwość uzyskania odszkodowania. Ale w przypadku szkody na pojeździe zależy to od tego, czy wystąpiła również szkoda osobowa. Dowiedź się więcej i przeczytaj artykuł: Sprawca kolizji zbiegł z miejsca zdarzenia. Jak walczyć o odszkodowanie?
Aktualizacja z 11.12.2019 r.